Remek / Child Meadow

by Remek / Child Meadow

/
 • Streaming + Download

  Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

    name your price

   

 • Record/Vinyl + Digital Album

  500 copies made, with huge zine and screenprinted covers.
  Split with Microsleep (De), Music for Liberation (Cz), Pure Heart (Cz), Affinity Index (US) & more.

  Includes unlimited streaming of Remek / Child Meadow via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 5 days

    £8 GBP or more 

   

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

credits

released May 17, 2012

tags

license

all rights reserved

about

win htein records UK

contact / help

Contact win htein records

Streaming and
Download help

Track Name: Remek - Uhnout
Moje kamarádka bolest, známe se dobře, naučil jsem se mít jí rád. Bez snahy někam uhnout, uhýbám sám sobě. Je snažší přijmout fakt, že něco přijde, než kamkoliv sám jít. Tak místo toho, abych se staral, nechávám věci se dít. Divákem vlastního osudu, pasažérem na vlastní cestě. Sám ani nedokážu poznat, jestli ještě žiju, za zavřenýma očima mi běžel celý svět. Mluvit s tebou umím, jen když spíš. K ránu, když venku mrzne dech. S otevřenýma očima, radši nevidím. Když mluvím, ztratím radši hlas. Uhnout pohledem je snažší, když doufám, že víš, že jsem se díval.
Track Name: Remek - Bez naděje na horší budoucnost
Bez naděje na horší budoucnost, štěstí nejde uhnout, od začátku dýcháš rajský plyn. Děsí mě dětský smích, řeže to do uší. Ne jako obraz selhání. Ne jako obraz porážky. Ne jako obraz neschopnosti. Co mělo být výhrou, smrdí porážkou. …a to, že nejsem uvnitř jen posiluje můj strach. Dokážeme to? Nezlomit srdce a neztratit tvář.
---
With no hope for worse future you can’t sidestep your luck. You’re breathing the laughing gas since the beginning. I’m scared by children laughter. It cuts my ears. Not as a picture of a failure. Not as a picture of defeat. Not as a picture of inability. What should have been a victory smells with defeat. …and the fact that I’m not inside just reinforces my fears. Can we make it? Not to break a heart and lose my face.
Track Name: Remek - Cokoliv
I když se snažím sebevíc, neumím vypnut sám sebe. Jsou věci co nepůjdou jinak, jsou věci co nepůjdou stejně.
---
No matter how hard I try I can’t switch off myself. There are things that can’t be different, there are things that can’t be the same.
Track Name: Remek - Tohle nemůžu vyhrát
Jak lehký je nehrát podle pravidel, když najednou hraješ jinou hru. Tisíckrát bych to popřel jen abych nakonec vyšel jako vítěz. Je to jak dopis co nikdy nepošleš, i když vím že chodíš kolem schránky. Je
to jak dopis co nikdy nepřijde i když víš, že na něj můžu čekat. Moje jméno je porážka. Moje jméno je vítězství. Ať prohrát znamená cokoliv, tohle nemůžu vyhrát.
---
It’s so easy not to follow the rules when you play another game. I would deny it a thousand times just to be the winner. It’s like a letter that you will never send although I know you’ve been passing the mailbox on your way. It’s like a letter that will never come although you know I might be waiting for it. My name is defeat. My name is victory. And whatever it means to lose, I can not win this game.